Hall of Fame Outside

Induction by Alphabetic Order
Name Year Inducted
Category
Bruce Bad Moccasin 2012 Men's Basketball
Mark Baracani  2010 Football
Jane Barnes  2005 Women's Basketball
Jim Bauer  2009 Builder
Randy Beck 2005 All-Around
Jim Benjamin 2006 Men's Basketball
Doug Blackwell  2004 Football
Gary Boner 2004 Coach
Ryan Cadwallader  2012 Football
Erin Cihak  2010 Women's Basketball
Joe Corbett  2008 Football
Bill Coyle  2006 Builder
Donna (Coyle) Rausch  2006 Women's Basketball
Sonny Coyle  2004 Football
Kerri (Meyer) Crosby 2004 Women's Basketball
Dave Dutton  2005 Football
Clare Ekeland  2004 Volleyball
Gary Eschenbaum  2011 Football
Monte Evans 2004 Track and Cross Country
Maria (Fossum) Cadwallader  2012 Women's Basketball
Tim Frank 2004 Builder
Dr. Harvey Fraser 2009 Track and Cross Country
Kalli (Gilman) Spicer 2011 Women's Basketball
Harold Goodell  2004 Administration
Jack Goth 2009 Men's Basketball
Kris Griffith 2007 Volleyball
Jim Guthrie  2004 Football
Duane Haugen  2012 Track and Field
Bob Hunt 2004 Men's Basketball
Mark Huber  2008 Track and Cross Country
Jack Hunter, II 2008 Coach
Dave Jackson 2007 Men's Basketball
Casey Jeffrey 2013 Track and Field
Jim Kampen  2005 Coach
Darold "Dud" King 2004 Administration
Derek Knapp  2008 Men's Basketball
Chad Kramer 2013 Men's Basketball
Jim Lanphere 2004 All-Around
Steph Law 2009 Women's Basketball
Barney Lewellyn  2004 Coach
Bob Longbons  2005 Football
Mark Lux  2004 Golf
Terri Meyer-SIpe  2004 Women's Basketball
Jim Meyers  2005 Men's Basketball
Lance Mriden  2009 Football
Chuck Neller  2004 Men's Basketball
Laura (Gronewold) Newman  2004 Volleyball
Leah Novicki  2011 All-Around
Tom and Nancy Ollver  2012 Builders
Roger Opp  2007 Builder
Larry Pawlowski 2013 Football
Jeff Pfalzgraf  2010 Men's Basketball
Dan Ptak  2007 Football
Betsy Rall  2006 Volleyball
Dave Roberts 2010 Track and Cross Country
Bruce Sabacky  2005 Track and Cross Country
Doug Schlepp  2004 Men's Basketball
Rose Schneider-Pekarek  2009 All-Around
Vern Sheppard 2005 Builder
Lori (Schleusenser) Whiting 2010 Volleyball
Mitch Slusarski
2010 Men's Basketball
Kori (Hoff) Stephenson 2013 Women's Basketball
Lindell Sunde
2006 Track and Cross Country
Ollie Thompson
2006 Coach
Jill Thompson
2005 Volleyball
Gary Trohkimoinen
2007 Football
Liz Vandel
2011 Track and Cross Country
Ralph Wagner
2005 Golf
Chris Walla
2006 Football
Lisa Zacher
2008 All-Around
1951 Hardrock Football Team
2008 Team
1954-55 Men's Basketball Team
2004 Team
1970-80 Men's Tennis Teams
2009 Team
1972-73 Men's Basketball Team
2007
Team
1978-80 Women's Basketball Teams
2012 Team
1980 Hardrocker Football Team
2005 Team
1983-88 Women's Volleyball Teams
2010 Team
1990-91 Tennis Teams 2013 Team
1990 & 92 Cross Country Teams
2011 Team
1993-94 Women's Basketball Team
2006 Team
     
     
     
     


AFFILIATION

RMAC Logo 3

new GNAC Logo

Blue Disk

 

HARDROCKER EVENTS

LISTEN or VIEW

Games Listen

America ONE

  • Malone Engineering
  • HOJOS
  • Baden
  • FBL
  • Radio (KTEQ)

  • Bookstore Logo