Leadership Awards

Awards presented by South Dakota School of Mines & Technology President, Jim Rankin

2018 Leadership Hall of Fame 

Jeremy

Jeremy Adams

  Gina 

 Gina Elmore

Dalton

Dalton Lyons

Chris

Christopher Romanjenko

  Joree

Joree Sandin

Bobbi

Bobbi Strange


2018 C.H.A.D. Award

Fall 2017: Connie Kroschell & Darrell Sawyer Spring 2018: Aaron Grimm

2018 Cushmark Clark Rising Star Scholarship

Hope Dosch


2018 Gustafson Student Leadership Scholarship

Jacob Oberpriller


 

2018 Board of Regents Organization Awards

  • Community Service:
    Lambda Chi Alpha                                               
  • Organizational Leadership:
    Society of Physics Students                                                  
  • Academic Excellence:
    Graduate Student Society                                                   

2018 Outstanding Student Organization Advisor

Michael Dowding
Society of Physics Students

Outstanding Student Organization Member

  • Zachary Ahlstrom-Lambda Chi Alpha
  • Zachary Christy-SEDS
  • Lily Cutler-Circle K
  • Jeremy Feist- Concrete Canoe Team
  • Aarom Grim- PDI
  • Samuel Hinricher-Alternative Fuel Vehicle
  • Noah Klamm-Student Association
  • Anna Larson- American Society of Civil Engineers
  • Stephanie Loose- Graduate Women in Science
  • Riley Rohde- Theta Tau
  • Tyler Ronken-American Society of Mechanical Engineers
  • Joree Sandin- Moonrockers
  • Davis R. Smith- Mine Rescue Team
  • Michael Thompson-Society of Physics Students
  • Eirik Valseth- Graduate Student Society
  • Johnathon Weber- Veteran's Club
  • Samuel Wendte- ROTC                                                 
  •  

Intern Student Achievement Award

Tyler Kleinsasser



Outstanding Co-op/Intern Award

Cody Cooper



Mines Advantage 2018 Recipients

  • Brooke Bialas
  • Megan Brown
  • Mindy Castle
  • Cody Cooper
  • Kristin Darnell
  • Jessica Dornbusch
  • Taylor Ehlis
  • Gina Elmore
  • Garrett Funk
  • Chase Goddard
  • Aaron Grimm
  • Colby Harris
  • Luke Hayes
  • Christa Hollister
  • Peter Hunter
  • Brianna Jaward
  • Sarah Kelly
  • Alex Kringen 
  • Jordan Landen
  • Sklyar Larson
  • Hans Leonhardt
  • Kelly Lubbers
  • Karli Mattson
  • Kurtis Mentele
  • Lance Meyers
  • Grant Nelson
  • Crystal Ochoa
  • Mojolaoluwa Ojoawo
  • Danika Pollresiz
  • Carson Purtell
  • Christopher Romanjenko
  • Joree Sandin
  • Clarrisa Stevenson
  • Maxwell Sykora
  • Drew Vance
  • Krishnan Veluswamy
  • Jennifer Zeise

Mines Advantage Organization Challenge Award

  •                                  *Not awarded in 2018