Mines News

Release Date Thursday, March 30, 2017

High Plains Regional Science and Engineering Fair Winners

2017 High Plains Regional Science & Engineering Fair Award Winners

6th Grade Winners

Biological Sciences Category:

  • 1st Place:  Sara Bullinger, St. Thomas More Middle School, Red, Yellow, Blue, Do Dear Have a Clue?
  • 2nd Place:  Maquelle Strawn, Black Hills Christian Academy, Rethink Your Drink
  • 3rd Place:  Lindsey Huck, Spearfish Middle School, Musical Plants
  • 4th Place:  Ann Campbell, Spearfish Middle School, How Does the Amount of Baking Powder in Cake Affect the Height?
  • 5th Place:  Hannah Gehlsen, West Middle School, Fingerprint Similarities

Engineering Category

  • 1st Place:  Macy Stephens, St. Thomas More Middle School, Rusting Steel Wool
  • 2nd Place:  Alexa Walters and Makayla Schaff, West Middle School, Stubby The Coloring Robot - Engineering a Functional Robot to Perform a Task
  • 3rd Place:  Wilson Miller, St. Thomas More Middle School, Siege Engine Sort Out
  • 4th Place:  Kaylee Bauernfeind, Spearfish Middle School, How is yarn made?
  • 5th Place:  Jaden Orange-Smith, Spearfish Middle School, What are some major historical events that have to do with energy sources in the United States? What are some pros and cons of using renewable and nonrenewable energy sources?
 

Physical Sciences Category

  • 1st Place:  Samuel Mortimer, St. Thomas More Middle School, The Sky is Falling
  • 2nd Place:  Jake Matthes, St. Thomas More Middle School, Twisted Twisters
  • 3rd Place:  Bailey Jensen, Spearfish Middle School, Does the shape of the tee affect the football?
  • 4th Place:  Dominie Merrow, Spearfish Middle School, Have you ever wondered how a lava lamp works?
  • 5th Place:  Kira Weter, St. Thomas More Middle School, By By Color?
 

Social Sciences Category

  • 1st Place:  Jason Albertson, St. Thomas More Middle School, Rhythmic Thinking
  • 2nd Place:  Savannah Kenzy, St. Thomas More Middle School, Hola Sugar!
  • 3rd Place:  Lucy Rausch, St. Thomas More Middle School, Melodious Mathematics
  • 4th Place:  Grace Ligtenberg, Spearfish Middle School, The Psychology of Art
  • 5th Place:  Tayler Duncan, Spearfish Middle School, What Type of Microwave Popcorn is the Healthiest for You?
 

7th Grade Winners

Biological Sciences Category

  • 1st Place:  Sydnee Kjellsen, Newell School, Sugar It!
  • 2nd Place:  Kelsey Whalen, Spearfish Classical Christian School, Effects of Seed Germination Subjected to Deicers and Freezing Temperatures
  • 3rd Place:  Jadyn Johnson and Ally Ball, Place Spearfish Middle School, How Dangerous Is Some of Our Prize Possessions?
  • 4th Place:  Avery Murray, Spearfish Middle School, Over-Saturation in the Retinal Pigment-Flash Blindness
  • 5th Place:  Zander Brost, Spearfish Middle School, Aquaponics
 

Engineering Category

  • 1st Place:  Autumn Anderson, East Middle School, Color Changing House of the Future
  • 2nd Place:  Tylar Schoonover and Tommie Raymond, West Middle School, The Magnetic Highway: Can Maglev Transportation Be Used On Cars
  • 3rd Place:  Max Lalonde, Spearfish Middle School, Shooting for the Moon Rocket Fuels
  • 4th Place:  James Meyer and Cameron Tigert, Spearfish Middle School, The Strongest Types Of Bridges
  • 5th Place:  Gavin Williams, Spearfish Middle School, The Structural Design of Bridges

Physical Sciences Category

  • 1st Place:  Matea Gordon, Sturgis Williams Middle School, Does a Grazing Stick Accurately Predict Forage Production?
  • 2nd Place:  Katelyn Trumbauer and Justine Mitchell, Spearfish Middle School, The Conservation of Gravitational Potential Energy into Mechanical Energy
  • 3rd Place:  Will Becker, Spearfish Middle School, Flinging Rubber
  • 4th Place:  Halle Fjelland, Spearfish Middle School, Fruit Power
  • 5th Place:  Kaylea Cudmore, Spearfish Middle School, Soil Liquefaction...Can you Prevent it?

Social Sciences Category

  • 1st Place:  Thomas Nichol and Kayden Schutz, St. Thomas More Middle School, What Colors Attract Someone?
  • 2nd Place:  Christian Lanier and Samuel Gibbon, St. Thomas More Middle School, What Are the Odds?
  • 3rd Place:  Amelia Klug, Spearfish Middle School, Down Memory Lane
  • 4th Place:  Genevieve Bernard and Haley Gruba, St. Thomas More Middle School, Color vs. Taste
  • 5th Place:  Tyler Borchgrevink and Isaac Hopewell, Spearfish Middle School, A Simple Thanks

8th Grade Winners

Biological Sciences Category

  • 1st Place:  Rachel Woods, Spearfish Middle School, Turn Up For What?
  • 2nd Place:  Grace Blote and Jenna Jacobson, St. Thomas More Middle School, Clean.. Really?
  • 3rd Place:  Ella Servaty, Spearfish Middle School, Rethink Your Drink
  • 4th Place:  Logan Langenfeld, Spearfish Middle School, Barley Straw: Nature's Solution for Algae Control
  • 5th Place:  Mckenzie Merchant, Spearfish Middle School, How Will it Grow, pH High or Low?

Engineering Category

  • 1st Place:  Xuan Do, Spearfish Middle School, The Ulam Spiral
  • 2nd Place:  Karolina Riisnaes and Tyla Mason, West Middle School, Action - Reaction
  • 3rd Place:  Will Sayler, Spearfish Middle School, Ghost Drivers: Programming Self-Driving Vehicles to Navigate Unknown Obstacles
  • 4th Place:  Tessa Haag, Spearfish Middle School, Bust The Rust
  • 5th Place:  Morgan Johnson, Spearfish Middle School, Earthquake Shake

Physical Sciences Category

  • 1st Place:  Maia Pochop, Spearfish Middle School, Don't Drink The Water
  • 2nd Place:  Bryn Williamson, Belle Fourche Middle School, Does Fat and Temperature Affect the Consistency of Frosting?
  • 3rd Place:  Imogen Christian and Riley Mcfarling, St. Thomas More Middle School, Burn Baby Burn
  • 4th Place:  Ethan Blotske, Blotske Home School, Loading Up: How to Properly Load a Trailer
  • 5th Place:  Marlee Smeenk, Belle Fourche Middle School, What kind of Sunscreen Provides the Best Protection from Harmful Ultra Violet Rays?

Social Sciences Category

  • 1st Place:  Grace Walker, Spearfish Middle School, Keep Your Eyes on the Road, Golden Ratio
  • 2nd Place:  Caroline Ingraham and Makenna Boyum, St. Thomas More Middle School, Golden Ratio
  • 3rd Place:  Abbi Nelson, St. Thomas More Middle School, Can You Get The Cap Off?
  • 4th Place:  Lizzie Gray, Spearfish Middle School, Wait, There's a Difference Between Ecru and Beige?
  • 5th Place:  Trevor Mueller, Southwest Middle School, Does the Use of Smart Phones by Teenagers Before Bed Effect How They Sleep?

Senior Division Winners

Biological Sciences Category

  • 1st Place:  Elsie Dubray, Timber Lake High School, Buffalo vs. Beef:  Analyzing Lipid Content in Search of Potential Health Benefits
  • 2nd Place:  Madisen Grenstiner, Wall School, Not Such Birdbrains After All
  • 3rd Place:  Madison Johnson, Sturgis Brown High School, How Different Colored Lights Affect Plant Growth

Engineering Category

  • 1st Place:  Alyssa Umphlett, Newcastle High School, Solar Storm’s Effect on GPS Activity in Drone
  • 2nd Place:  Garrett Merchen, Newcastle High School, Bright and Flashy
  • 3rd Place:  Alfredo Villalpando and Dirk Firecloud, Lower Brule Tribal School, Solar Powered Phone Charger

Physical Sciences Category

  • 1st Place:  Markie Whitney, Newcastle High School, Shining Light on Leptons: The effect of Solar Activity on Muon Count Rates
  • 2nd Place:  Maxx Percy, Lead Deadwood High School, Magnetic Levitation in Transportation
  • 3rd Place:  Taylor Sandven and Skylar Ross, Hill City High School, The Science Behind the Water Bottle Flip

Social Sciences Category

  • 1st Place:  Sarah Barnica, Timber Lake High School, The Effect of Color Preference on Quick Problem Solving in Young Students
  • 2nd Place:  Jaicee Williams, Wall School, Read and React
  • 3rd Place:   Maxwell Peacock, Dupree High School, Can You See It?
 

Special Awards

 

The American Society for Clinical Laboratory Science-South Dakota award is given for exceptional research in clinical laboratory science.

  • Winner:  Elsie Dubray, Timber Lake High School, Buffalo vs. Beef:  Analyzing Lipid Content in Search of Potential Health Benefits
 

The American Meteorological Society awards are given for creative scientific endeavor in the areas of atmospheric and related oceanic and hydrologic sciences.

  • Winner: Markie Whitney, Newcastle High School, Shining Light on Leptons: The effect of Solar Activity on Muon Count Rates
 

The American Psychological Association Award recognizes outstanding research in psychology science under the category of behavior and social sciences or any category related to psychology sciences, biochemistry, computer science, environmental science, mathematical science, medicine and health.

  • Winner:  Shelby Feickert, Dupree High School, Real or Imagined: The Power of Suggestion
 

The ASM Materials Education Foundation award is given to the most outstanding exhibit in materials science.

  • Winner:  Gage Christiansen and Presley Myers, West Middle School, Tesla Coil Energy Fields: A Study of Material Conductivity Using the Electrical Field of a Tesla Coil
 

The Association of Women Geocientists award is given to a female student whose project exemplifies high standards of innovativeness and scientific excellence in the geosciences.

  • Winner:  Kelsey Whalen, Spearfish Classical Christian School, Effects of Seed Germination Subjected to Deicers and Freezing Temperatures
 

The ASU Rob and Melani Walton Sustainability Solutions Initiatives awards recognizes two high school projects that seek innovative solutions to humanity’s most challenging problems involving social justice, environmental and economic prosperity.

  • 1st Place Winner:  Uziel Holguin, Newcastle High School, Wood Insulation Bricks
  • 2nd Place Winner:  Molly Jandreau and Mary Goodlow, Lower Brule Tribal School, Hydroponics
 

The Intel Excellence in Computer Science award is given to the top place high school winner in computer science.

  • Winner:  Owen Cox, Newcastle High School, NFC9000
 

The Mu Alpha Theta award is given to a high school project demonstrating the most challenging, original, thorough, and creative investigation of a problem involving mathematics accessible to a high school student.

  • Winner:  Markie Whitney, Newcastle High School, Shining Light on Leptons: The effect of Solar Activity on Muon Count Rates
 

The NASA Earth System Science award is presented to the student who exhibited outstanding efforts with a project relating to earth systems.

  • Winner:  Lashae Nash and Trey Bollinger, Timber Lake High School, The Effect Worms Have on Plant Growth

The National Oceanic and Atmospheric Administration Taking the Pulse of the Planet award goes to an individual whose research emphasizes NOAA’s mission of science, service and stewardship: to understand and predict change in climate, weather, oceans, and coats. To share that knowledge and information with others and to conserve and manage coastal and marine ecosystems and resources.

  • Winner:  Megan Andersen, Sturgis Brown High School, The Effect of Temperature on the Growth of Rainbow Trout

Ricoh Americas Corporation recognizes a student for his or her outstanding efforts in addressing issues of environmental responsibly and sustainable development in their science and engineering project with the Sustainable Development Award.

  • Winner:  Uziel Holguin, Newcastle High School, Wood Insulation Bricks

The Stockholm Junior Water Prize Competition recognizes outstanding water-related research at the high-school level.

  • Winner:  Logan Langenfeld, Spearfish Middle School, Barley Straw: Nature's Solution for Algae Control
  • Winner:  Megan Andersen, Sturgis Brown High School, The Effect of Temperature on the Growth of Rainbow Trout
  • Winner:  Shelby Stith, Newcastle High School, Toxic Tides

The Yale Science & Engineering Association, Inc., provides an award for the most outstanding 11th-grade project exhibiting in the areas of computer science, engineering, physics or chemistry.

  • Winner:  Madisen Grenstine, Wall High School, Not Such Birdbrains After All

The SI Metric Award is sponsored by the U.S. Metric Association and given to the project that involves measures and expresses those measures consistently and correctly in SI metric.

  • Winner:  Elsie Dubray, Timber Lake High School, Buffalo vs. Beef:  Analyzing Lipid Content in Search of Potential Health Benefits

The Sanford Promise award is recognizes excellence in biomedical science.

  • Winner:  Elsie Dubray, Timber Lake High School, Buffalo vs. Beef:  Analyzing Lipid Content in Search of Potential Health Benefits

The Space Grant award is given to the top space-related project.

  • Winner:  Markie Whitney, Newcastle High School, Shining Light on Leptons: The effect of Solar Activity on Muon Count Rates

The Black Hills Astronomical Society award is given to the top astronomical-related project

  • Winner:  Max Lalonde, Spearfish Middle School, Shooting for the Moon Rocket Fuels

The South Dakota Veterinary Medical Alliance provides the Veterinary Award to the top scorer in biological sciences.

  • Winner:  Skye Grenstiner, Sturgis Brown High School, Dogs and Their Food Opinions

The South Dakota Science Teachers Association Award is presented for excellence in the field of scientific research.

  • Winner:  Alastrina Scott, St. Thomas More Middle School, Test Your Brain

The Office of Naval Research is committed to supporting science, technology, engineering and math initiatives an programs for our nation’s young people and recognizes one senior and one junior division winner

  • Junior Division Winner: JT Schoch, Newell School, Can Legos Help Blind People?
  • Senior Division Winner: Elsie Dubray, Timber Lake High School, Buffalo vs. Beef:  Analyzing Lipid Content in Search of Potential Health Benefits

The Air Force Research Laboratory is proud to support science, technology, engineering, and math initiatives for our nation’s youth and recognizes one senior and one junior division winner.

  • Junior Division Winner:  Alastrina Scott, St. Thomas More Middle School, , Test Your Brain
  • Senior Division Winner:  Markie Whitney, Newcastle High School, Shining Light on Leptons: The effect of Solar Activity on Muon Count Rates

The $5,000 Science Lab Makeover Award is provided by the South Dakota Experimental Program to Stimulate Competitive Research. This award is given to a deserving, rural high school to use on materials, technology equipment, and supplies to further enhance laboratory and student research efforts.

  • Winner:  Hill City High School

South Dakota EPSCoR school-based challenge competition awards cash prizes to schools whose projects have the highest average scores. The funds may be used by the schools to pay for any investment in STEM equipment or supplies that will increase student participation in science fairs and will allow them to undertake more in-depth research projects.

  • 1st Place $1,000 cash prize:  Timber Lake High School
  • 2nd Place $750 cash prize:  St. Thomas More Middle School
  • 3rd Place $500 cash prize:  Spearfish Middle School

South Dakota EPSCoR is also providing funds to send a high school student to the Intel International Science & Engineering Fair as a student observer.

  • Observer:  Jay-Shawn Milton, Lower Brule Tribal School, Can Meal Worms Eat It All?

The runner-up qualifier for the Intel International Science and Engineering Fair had the second highest overall score in the senior division and will replace the first place qualifier if for any reason the qualifier cannot attend the International Fair.

  • Runner-up qualifier:  Sarah Barnica, Timber Lake High School, The Effect of Color Preference on Quick Problem Solving in Young Students

The first place qualifier for the Intel International Science and Engineering Fair is the student who had the highest overall score in the senior division and will represent the High Plains Region on an all-expense paid trip to the International Fair in Los Angeles, California, May 14-19, 2017. 

  • First place qualifier:  Elsie Dubray, Timber Lake High School, Buffalo vs. Beef:  Analyzing Lipid Content in Search of Potential Health Benefits

###

About SD Mines

Founded in 1885, the South Dakota School of Mines & Technology is a science and engineering research university located in Rapid City, S.D., offering bachelor’s, master’s and doctoral degrees. The university enrolls 2,859 students with a student-to-faculty ratio of 15:1. The SD School of Mines placement rate is 96 percent, with an average starting salary of $62,929. Find us online at www.sdsmt.edu and on Facebook and Twitter.

Upcoming Events

Saturday, Oct. 21, 2017
8:30 a.m. to 3:00 p.m.
Surbeck Center
Monday, Oct. 23, 2017 - Friday, Nov. 10, 2017
8:00 a.m. to 9:00 p.m.
Monday, Oct. 23, 2017
12:00 p.m. to 4:00 p.m.
Surbeck - McKeel
Tuesday, Oct. 24, 2017
11:00 a.m. to 11:50 a.m.
Classroom Building Room 309