Mines News

Release Date Tuesday, May 7, 2019

69th Annual West River Math Contest Announces Results

The team from Hill City High School took home the award for Best Team Performance, Class B, during the 69th West River Math Contest at SD Mines. 

RAPID CITY, SD (May 7, 2019) – Results from the 69th annual West River Math Contest held May 6, at South Dakota School of Mines & Technology are listed below. The contest attracted students from throughout the region. Contestants were challenged to demonstrate their mathematical skills on problems chosen from algebra, geometry, precalculus and beyond. Students competed in five divisions – Algebra I, Geometry, Algebra II, Advanced Math and the Masters. Prizes were presented to the top five contestants in each division in Class A and Class B. In the Masters category, Class A and Class B are combined.

 

The award for Best Team Performance went to Hill City in Class B and Spearfish in Class A.

 

Participating schools:

 

Class A Schools                                                                      Class B Schools

 

Chadron High School                                                             Caudle Home School

 

Douglas Middle School                                                          Custer High School

 

Douglas High School                                                              Edgemont High School

 

North Middle School                                                              Greni Academy

 

Rapid City Central High School                                             Hill City High School            

 

Rapid City Stevens High School                                            Kimball Public School

 

South Middle School                                                              Lead-Deadwood Middle School

 

Southwest Middle School                                                       McIntosh High School

 

Spearfish High School                                                            Newell Middle School

 

Sturgis Brown High School                                                    Newell High School

 

                                                                                                New Underwood High School

 

                                                                                                Rapid City Christian School

 

                                                                                                St. Francis Indian School

 

                                                                                                St. Thomas More School

 

 

 

An award was also presented to the individual earning the highest score in the division, the best of both Class A and Class B. In the results below, that person’s name is labeled with an asterisk.

 

Division: Algebra I

 

Class A

 

Maria Woroniek,* Douglas Middle School

 

Kaitlynn Prentice, Douglas Middle School

 

Caitlynn Poirier, Douglas Middle School

 

Evelyn Haar, Southwest Middle School

 

Arabella Blom, Southwest Middle School

 

 

Class B

 

Mya Houser, Hill City High School

 

Luke Rupert, Hill City High School

 

Tom Solano, St. Thomas More High School

 

Morgan Peterson, Edgemont High School

 

Marisa Johnson, Hill City High School

 

 

 

Division: Geometry

 

Class A

 

Harley Glayzer,* Douglas High School

 

Levi Busching, Stevens High School

 

Ashlynne Utter, Douglas High School

 

Ava Beck, Douglas High School

 

Gavin Moore, Douglas High School

 

 

 

Class B

 

Xavier Thomas-Lewis, Kimball High School

 

Tell Mollman, McIntosh High School

 

Elizabeth Tidball, Edgemont High School

 

Kellen Weber, St. Thomas More High School

 

Kylie Tornow, St. Thomas More High School

 

 

 

Division: Algebra II

 

Class A

 

Megan Zhu, * Rapid City Stevens High School

 

Simon Krum, Spearfish High School

 

Grace Sorenson, Chadron High School

 

Halle Fjelland, Spearfish High School

 

Marissa Marquez, Douglas High School

 

 

 

Class B

 

Sam Gibbon, St. Thomas More High School

 

Trace Houser, Hill City High School

 

Noah Hamilton, Hill City High School

 

Jada Bell, Hill City High School

 

Haleigh Timmer, St. Thomas More High School

 

 

 

Division: Advanced Math

 

Class A

 

Michael Reuppel,* Rapid City Central High School

 

Will Sayler, Spearfish High School

 

Deven Williams, Douglas High School

 

Madison Kreutz, Sturgis Brown High School

 

Sam Tobin, Spearfish High School

 

 

 

Class B

 

Megan Ackbach, St. Thomas More

 

Trevor Adrian, Hill City High School

 

Sidney Schroeder, Hill City High School

 

Riley Olsen, St. Thomas More High School

 

Alissa Stephens, St. Thomas More High School

 

 

 

Division: Masters

 

Erica Houser, Hill City High School

 

Ella Larson, St. Thomas More

 

Matthew Quinn, Hill City High School

 

Katherin Ackbach, St. Thomas More High School

 

Ella Murray, Spearfish High School

###

About SD Mines  

Founded in 1885, the South Dakota School of Mines & Technology is a science and engineering research university located in Rapid City, S.D., offering bachelor’s, master’s and doctoral degrees. The university enrolls 2,654 students with an average class size of 24. The SD School of Mines placement rate for graduates is 97 percent, with an average starting salary of more than $63,350. Find us online at sdsmt.edu and on  Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram and Snapchat

Contact: Lynn Taylor Rick, (605) 394-2554, Lynn.TaylorRick@sdsmt.edu